Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 10:34 Bu haber 138 kez okundu
 
Balcı;Ziraat Odaları Hayali Projeler Peşinde Koşuyorlar
Ardeşen 53_11 Tarımsal kalkınma kooperatif Başkanı Sait Balcı Didi Gazetesine yapmış olduğu çarpıcı açıklamalar ile dikkatleri üzerine çekti
 
 
 
ARDEŞEN Haberi


*BİR ÇOK ZIRAAT ODASI HAYALİ PROJELER PEŞİNDE KOŞUYOR

*ÇAYIN MUHATABI OLAN BİZLERE ÇAYKURUN 6 AYDIR RANDEVÜ VERMEMESİ NE ANLAM TAŞIYOR

* YUSUF ZİYA ALİM  İMDAT SÜTLÜOĞLUNUN DOĞRULARINI  BOZMAKLA MÜKELLEF     DEGİLDİR

*ÇAY SEKTÖRÜNÜ ELE GEÇİRMEK İSTEYENLER CUMHURBAŞKANIMIZIN ENGELİNE TAKILMAKTADIR

Ardeşen 53_11 Tarımsal kalkınma kooperatif Başkanı Sait Balcı Didi Gazetesine yapmış olduğu çarpıcı açıklamalar ile dikkatleri üzerine çekti

               2005 yılında Bölgede 48 kooperatifle faaliyetlerini sürdüren Bölge kooperatiflerinin bu gün ne yazık ki  3-5 kooperatif olarak hizmet verdiklerini  belirten Balcı   bu soruna neden olarak" Müstahsil kimi ne için seçeceğine çok dikkat etmeli,  her iştahı kabaranı kendisine temsilci diye seçmemeli müstahsilin başkan seçimlerinde aday olacak olan kişileri değerlendirmelerinde bir çok özelliği ile ön plana çıkan isimlere temsilcilik haklarını vermesi gerekmektedir.Bir çok kooperatif ortağının yanlış yönetici ve Başkanları idareye getirmesi  ve bu donanımsız  ekibin yanlış ve bilinçsiz  ticari faaliyetlere girmesi sonucunda  küçümsenmeyecek  sayıda  kooperatifin kapanmasına neden olmuştur "şeklinde açıklamada bulundu .

               Balcı özellikle müstahsillerin kooperatiflere sahip çıkması gerekliliğini belirtirken" Bizler 2005 yılında göreve geldiğimizde 2 katlı Kağir depo şeklinde binamız vardı.Bu depo şeklinde ki  binamız ne yazık ki hazinenin malı olarak belirlenmişti.Bizler göreve gelir gelmez gerekli girişimlerde bulunduk.Mahkemelerde süren uzun mücadelemizin ardından bu alanı kendi mülkiyetimiz haline getirdik. Diğer kısımları ise gene kendi imkanlarımızla kendi bünyemize kattık”. şeklinde açıklamalarda bulundu.

               53-11 tarımsal kalkınma kooperatif Başkanı Balcı kendisine yöneltilen bir soruya ilişkin "kooperatiflerin gelirleri çok kısıtlıdır,bir kooperatifte başarılı olmak istiyorsanız temelleri sağlam olan kendinize güvendiğiniz rantabıl olacağına inandığınız farklı projeleri uygulamaya sokmanız gerekmektedir.Bizler kendimizin almış olduğu arsalar üzerine binalar inşa ettik ve bu konutların satışlarını noter huzurunda  gerçekleştirerek kooperatifimize büyük katkılar sağladık. Bugün elimizde arsa vb mülklerimiz vardır.Bizler müstahsilimize maksimum yarar sağlamak için elimizden geleni yapma çabası içindeyiz  TÜRKİYEDE ÖDÜLE LAİK OLAN KOOPERATİF OLMA ONURUNU BÖLGEMİZE KAZANDIRDIK " dedi.

               Sait Balcı,yaklaşık 1 ay sonra  açacak oldukları alış veriş merkezi hakkında bilgi verirken oldukça heyecanlıydı.Balcı "kendimize ait dükkanda  ki çalışmalarımız son noktaya gelmiştir.Modern dizaynı ile soğuk hava depoları vb alt yapısıyla bölgemize kazandıracak olduğumuz alışveriş merkezimizin müstahsillerimize sağlayacağı ekonomik ve sağlıklı hizmetin  gözleri dolduracağına inanıyoruz "dedi

BÖLGEMİZDE ÇAYIN OLMAZSA OLMAZ BİR ÜRÜN OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZN BALCI  "Bölge halkı çaya sahip çıkmalıdır.Çay olmasa bölgede ekonomi yok olur ve bu sorun beraberinde sosyal bir sıkıntıyı getirir" dedi.

               Ziraat odalarının faaliyetlerine de değinen Sait Balcı "Pazar ziraat odası başkanı Nurettin İncenin Didi gazetesine yapmış olduğu açıklamaları olumlu karşıladım. Ne yazık ki Bayramoğlu hakkında ki açıklamalarına katılmam mümkün değildir. Bayramoğlunun o gün savunmuş olduğu çay kanunu teklifi bugün uygulamaya sokulmuş olsaydı bu gün çay müstahsili birilerinin kölesi haline gelmişti" şeklindeki açıklaması ise önemle vurguladığı konular arasında yerini aldı.

Sık sık konuşmasında Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan ın bölgeye sağlamış olduğu katkıları dile getiren Balcı "bu gün cumhurbaşkanımız olmasaydı çay çok farklı yerlerde olurdu.Allah kendisinden razı olsun birileri çayı, çay sektörünü ele geçirmeye niyetlendiğinde sayın Cumhurbaşkanımızın engeline takılmaktadır " dedi.

               Bölgenin en büyük kooperatiflerinden biri olarak çay konulu önemli toplantılara çağrılmadıklarını belirten Sait Balcı "bizlerin masaya oturmasından çekiniyorlar.Çünkü bizler müstahsilin yanındayız.Bir çok özel çay fabrikaları ile anlaşamadığımız konular oluyor "şeklinde ki açıklamaları röportajın içinde yer alan bazı konulardı.

               53-11 tarımsal kalkınma kooperatif başkanı Balcı, Çaykur genel müdür vekili Yusuf Ziya Alimi kast ederek" birileri çıkmış haydi çaya diyor yabancı işçiler üzerinden politikalar sürdürüyor.Bunlar yukarıdan aldıkları emirleri uyguluyorlar,bu söylemler sadece slogan niteliği taşımaktadır, bu söylemlerde samimi değiller. Gelsin Rize Milletvekilleri de çay bahçesine girsinler işte o zaman gerçekleri göreceklerdir "şeklindeki açıklama ile Çaykur u  eleştirdi.

               Son dönemlerdeki Milletvekilleri  ve eski Bakanların ziyaretlerini de değerlendiren Balcı "bu geziler ayak üstü yapılan gezilerdir,ama hiç yoktan iyidir. Hayati bey kısa zaman önce bizleri ziyaret etti,Kendisine kurumsal olarak ne gibi zorluklarla karşı karşıya olduğumuzu aktardık.Tabi ki siyasilerle zaman zaman görüşmelerimiz oluyor. Ancak doğru olan ,bizler  ve çay sektörü ile doğrudan ilişkisi olan STK ların Ankara ya çağrılıp sorunların direk bizlerden dinlenmesidir" dedi.

               Bölgemizde faaliyetlerini sürdüren  ziraat odalarının çalışmalarına sık sık  değinen Sait Balcı "ziraat odalarının çalışmalarından memnun değilim. Müstahsilin lehinde olan bir çok çalışmamızın karşısında olduklarını ne yazık ki gördük.  Asıl  görüş ayrılığımız  gerçeği yansıtmayan hayali projeler peşinde koşmalarıdır "şeklinde ifade kullandı.

               Birilerinin sürekli kendilerini pasifsize etmeye çalıştıklarını ve bu yüzen her ortamda organik karşıtı olarak lanse edildiklerini de değinen Balcı,"bu haberi okuyunca kast ettiğim kişiler kendilerinin kim olduğunu  anlayacaktır.Bu kişiler darbeci Kenan Evren gibi illa alt yapı hazır olmadan organik tarıma geçilecek  dedi,bizler ise alt yapısının hazır olmadığını gübrenin bile temin edilemediğini vurguladık, bugün kooperatif olarak yurt dışı  ve yurt içinde gerçekleştirmiş olduğumuz denemeler sonucunda “Bionur” isimli organik gübrenin mahsulü arttırdığı,verimli bir gübre olduğu ortaya çıkmıştır. ve en önemlisi piyasadan bizlere bu gübreyi kullanan vatandaşların olumlu dönüşüşleri oldu, Bugün kademelide olsa organik tarıma geçilmesi mümkündür.Ancak bu çalışmaların kesinlikle yönetim kurulu kararınca değil bir yasa ile düzenlenmesi gerektiğini " belirtti.

               Zaman zaman piyasaya sürdükleri gübre ile piyasada ki gübre fiyatlarını  dengelediklerine de değinen Balcı "bu yıl müstahsil, özel sektörün yaş çay fiyatlarını düşürmesi ile mağdur olmuştur.Bu serbest piyasa ekonomisi değildir.Bu uygulamayı  soyan soyana ilişki olarak değerlendirmek mümkün,  bu uygulamaya   soygun piyasası denir. Bu uygulama dünyanın hiçbir yerinde yoktur " şeklinde açıklamada bulundu.

               Çaykur un bazı politikalarını da eleştiren Balcı "geçmişte Çaykur un yanlış politikalar izlediğini belirtmiştim, ne yazık ki bugün haklı çıkmak beni üzmüştür.Bölgenin en büyük kooperatifi olarak Çaykur genel müdürü Yusuf ziya Alimden  randevu istedik aradan  aylar geçmesine rağmen hala randevu vermedi,kimseye kızgın değiliz bakınız ,kaç Genel Müdür geldi geçti ama bizler hala aynı yerdeyiz ,Genel Müdürün görevi  İmdat beyin yaptıkları doğruları bozmak değildir.kendisi İmdat bey zamanında da yönetimdeydi.Genel müdür ziraat odalarıyla sadece görüşüp karar almaktadır,asıl olan, çiftçileri yok saymaktadır. Sayın genel müdüre şunu sormak isterim. Bugün dahi Çaykur 50 kg kontenjanla çay almaktadır.Fabrikalarda çay yok, işçilere maaş veriliyor,Son günde bile kontenjanı yükseltmemelerine bir anlam verememekteyim.Bu müstahsile hizmet etmek değildir.Ak Partiye hizmet ise hiç degildir tam aksine partiye de zarar vermektedir,bu uygulamalar sadece müstahsile değil sayın Cumhurbaşkanımıza da  zarar vermektedir.Çaykur un atmış olduğu olumlu olumsuz her adım sayın Cumhurbaşkanımıza mal edilmektedir.Bu uygulama kimsenin menfaatine değildir" şeklinde ki açıklama ise çok konuşulacağa benziyor.

 

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Balcı;Ziraat, Odaları, Hayali, Projeler, Peşinde, Koşuyorlar,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
Az iş gören el daha hassas olur


Shakespeare
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı