Haber Detayı
07 Eylül 2019 - Cumartesi 19:02 Bu haber 411 kez okundu
 
Prof Dr Sevgi Kolaylı: KESTANE BALI KANSERDEN KORUYOR!
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr Sevgi Kolaylı, “kestane balı”nın, “tıbbı nırehği yüksek” ballar dalında dünya ölçüsünde öne çıktığını söyledi.
 
 
 
SAĞLIK Haberi


Gevşek kıvamlı ve koyu renkli balın “anpoksidan” ve “anumıkrobıyal” açısından varsıl olduğunun altını çizen Kolaylı, “Kestane balının değerlerinin belirlenmesi amacıyla deney hayvanları üzerinde yaptığımız araştırmalarda, karaciğer hasarlarını tedavi ettiğini, hepatit hastaları için altarnatif potansiyeli bulunduğunu tespit ettik. Şu an bu türün diğer tıbbi değerlerinin ortaya çıkartacak bilimsel araştırmalarımız devam etmektedir. İnanıyorum ki bu kestane balı, kanserden korunmak için de alternatif olacaktır" dedi.

Prof Dr Sevgi Kolaylı sürdürdü:

“Bal tüketmeyin, baldan uzak durun' söylemleri çok yanlış tutumdur. Arı ürünleri, Allah'ın helal kıldığı gıda ürünleridir. Tüm enerji kaynağı gıdalar gibi bal da dengeli şeklide tüketildiğinde insanlar için şifadır. Biyolojik olarak diğer emsallerine göre çok üstün bir üründür. Yarık tedavisinde bile alternatif kullanılabilir. Bundan dolayı doğal antibiyotik olarak da adlandırılmaktadır.”

“Ülkemizde kestane balıyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar desteklenmelidir. İnanıyorum ki bu bal dünyada önemli tıbbı ballar arasında yerini alacaktır. Ürünün gelecek nesillere sağlıklı aktarılabilmesi için bu konuda mutlaka çalışmalar yapılmalıdır. Bu konularla ilgili araştırma yapanlara ve arıcılıkla uğraşanlara cildi görevler düşüyor. Üretim yapılan bölgelere yeni fidanlar dikilmeli ve üretimin arttırılması sağlanmalıdır”

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Prof, Dr, Sevgi, Kolaylı:, KESTANE, BALI, KANSERDEN, KORUYOR!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.


HZ.EBUBEKİR (R.A)
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı