Yazı Detayı
17 Mart 2018 - Cumartesi 15:08 Bu yazı 153 kez okundu
 
BİZ HATAMIZI UNUTTUK ONLAR UNUTMADI
C.Cahit AKBENİZ
 
 
 
 

14 Ağustos 2001’de kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi kısa bir süre sonra 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan milletvekili Genel Seçimlerinde aldığı 34 oyla 365 milletvekili ile iktidarı kazanmıştır. Ancak malum sebeplerle bu milletvekilleri arasında Sayın Recep Tayyip Erdoğan yoktu. Dolayısıyla seçimden 15 gün sonra 18 Kasım 2002’de Abdullah Gül tarafından 58.Cumhuriyet Hükümeti kuruldu. Hükümetin en büyük şansızlığı kurulur kurulmaz 1 Mart tezkeresi ile karşı karşıya gelmesiydi. 1 Mart tezkeresi öncesi Irak’a Türkiye üzerinden girmek isteyen Amerikalılarla yapılan anlaşmalar ve kiralamalar büyük hata olmuştur. Bu anlaşmalar sonucu Amerikan asker ve mühimmat yüklü gemileri İskenderun Limanına gelmişlerdir. Fakat tezkere meclisten geçmeyince geri gitme zorunluluğu doğmuştur. Bu siyasi tarihimizde az rastlanır bir olaydır.

Benim görüşüme göre, 1 Mart tezkeresinin meclisten geçmesini Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve meclis başkanı Sayın Bülent Arınç istemiyorlardı. Tezkerenin geçmemesi için meclis başkanı Sayın Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal’a uzun konuşma süresi vererek hükümetin 1 Mart tezkeresi meclis tarafından reddedilmesini sağladı. Bu önemli olayda hiçbir şey olmamış gibi davranan Sayın Başbakan Abdullah Gül yapılan anlaşmaları unutmuş gibi davranarak Amerikalıları gücendirdi. Bana göre Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde hiç kimsenin yapmadığı hatayı yaptı. Tezkere meclisten geçmeyince Abdullah Gül Hükümeti en azından istifa edebilirdi. Hatamın bedelini ödedim diyerek Amerikalıları ikna edebilirdi. Fakat bu yapılmadı.

Amerikalılar ile aramızdaki güven bunalımının başlama tarihi 1 Mart tezkeresinin meclisten geçmemesi olayıdır. Biz hatamızı unuttuk ama Amerikalılar unutmadı.

 

C.Cahit AKBENİZ

 
 
 
Etiketler: BİZ, HATAMIZI, UNUTTUK, ONLAR, UNUTMADI,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
Allah'a hakiki abd olan, başkalarına abd olamaz.


Shakespeare
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


cemil_abi1_396167c26ab1dab973af.jpg
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı