Yazı Detayı
29 Mart 2018 - Perşembe 18:10 Bu yazı 289 kez okundu
 
EĞER SORUMLULUK TAŞIYORSAK…
C.Cahit AKBENİZ
 
 
 
 
29 Mart 2018 - Perşembe 18:08 Bu haber 2 kez okundu
 
EĞER SORUMLULUK TAŞIYORSAK…
C.Cahit Akbeniz'in bu haftaki köşe yazısı
 
inShare  
 
 
 
ARDEŞEN Haberi

 

Bende yazının başlığındaki sorumluluğa uygun davranabilseydim bu yazıyı 26 Şubat tan önce yazmam gerekirdi.

Çünkü 26 Şubat - 04 Mart tarihleri arası vergi haftası idi. Bende geç kalıp başlığa uygun davranamadığımdan dolayı okurlarımdan özür diliyorum.

Çok eski tarihlerden beri her devletin masraflarına katılma koşulları o devletin yasaları tarafından belirlenmiş ve buna da vergi denmiştir.

M.S 6.asırda kurulan İslam devletinin bir nevi anayasası sayılan Kuran-ı Kerim de vergi İslam’ın 5 şartından biri olarak belirlenmiş buna da zekât denmiştir. Zekât kazançtan değil mal varlığı üzerinden yıllık 2,5 olarak belirlenmiştir. Günümüzdeki vergi sistemiyle o günkü sistem arasındaki fark devlete değil, ihtiyaç sahiplerine verilmiş olmasıdır. Burada anlatmak istediğim şey verginin Allah’ın emri olduğudur.

Türkiye’nin gelir dağılımındaki düzensizliğini vergi ile düzeltebiliriz. Örnek vermek isterim ki Türkiye’nin Gayrı safhı milli hasılasının 80ini nüfusun 5i tarafından, kalan 20lik kısmı ise nüfusun 95’i tarafından alınmaktadır. Bu durum Türkiye’nin bir sorunudur. Bu sorunu çözmenin yolu gelir dağılımının vergi yolu ile düzeltilmesidir.

Sevgili kardeşlerim şimdi verginin önemine tek tek değinmek isterim;

1- Yaşadığımız toprakların sınırların korumak için devletin vazgeçemediği orduları Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri ile Emniyet ve güvenlik güçlerinin araç ve gereçlerinin temin edilmesi,

2- Adalet ve sağlık için lüzumlu adalet sarayı ve hastaneler bunlara lazım olan alet ve edevatlar,

3- Türkiye’nin ihtiyacı olan enerji yatırımlarının yapılması için gerekli kaynakların karşılanması,

4- İnsanların bir yerden başka bir yere gidebilmeleri için lüzumlu kara, hava, deniz ve demiryolları yapılması bunlara ihtiyaç duyulan uçak gemi ve diğer ulaşım araçlarının işletilmesi ve satın alınması,

5- Lüzumlu diğer bayındırlık hizmetlerinin inşa edilmesi ve yapılması,

6- İnsanların ihtiyaç duyduğu giyim ve sosyal ihtiyaçların karşılanması,

7- Sosyal devletin gereği olarak düşkünlere, hastalara her türlü ilaç yardımı ve diğer sosyal yardımların karşılanması,

Yedi başlıkta saydığımız maddelerin dışında onlarca ihtiyaçların karşılanması devlet tarafından gerçekleştirilmektedir. Netice olarak devletin ihtiyaç duyduğu kaynakların karşılanması için yasalar ile belirlediği verginin ticaret yapanlardan, menkul veya gayrimenkulleri olanlardan, üretimden ve tüketimden, gümrük kapılarından velhasıl birçok yazmadığımız husustan vergiler alınmaktadır. Yalnız burada mükellefe tam olarak kendi iradesi ile kazancını belirleyip bir düzen içinde kendi kendini vergilendiren vatandaşı devlet bir ihbar olmadıkça rast gele denetlemektedir. Denetleme işini devletin tam olarak yaptığını düşünmüyorum.

Ticaretten kazandığı paranın vergisini ödedikten sonra elde ettiği kar ile Türkiye’de yaşayan bir vatandaş, parasını harcarken tekrar yaptığı alışverişlerden tüketim vergisi veya herhangi bir nam altında vergiler ödemektedir. Hâlbuki o kazandığı parayı yurt dışında harcaması halinde herhangi bir vergi ödememekte, yurt dışında ödese bile o verginin ülkemize herhangi bir faydası yoktur. Yurt dışına çıkan vatandaşlardan alınan 50 dolarlık seyahat vergisi yerine çıkış anında cebindeki mevcut parayı deklere etmelidir. Geri dönüşünde giriş gümrüğünden girerken cebindeki para çıkardığı paradan

düşüldüğünde kalan paradan yurt içindeki kadar tüketim vergi alınmasını ben şahsen düşünmekteyim. Bu suretle kişiler arasındaki vergi adaleti sağlanmış olacaktır.

T.C Devletinin halka açık bir anonim şirket olduğunu düşünerek ve 80 milyon vatandaşından biri olarak bu şirketin bir ortağı olduğumu düşünerek kendi kendimizi vergilendirmede sorumluluk taşımamız gerekmektedir. 29.03.2018

C.Cahit AKBENİZ

 
 
 
Etiketler: EĞER, SORUMLULUK, TAŞIYORSAK…,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
Cennet için ibadet geçersizdir…


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


13
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı