Yazı Detayı
06 Haziran 2018 - Çarşamba 13:22 Bu yazı 360 kez okundu
 
KADİR GECESİ
Bayram Ali KAVALCI
 
 
 
 

Kadir Gecesi, Ramazan-ı şerif ayı içinde bulunan ve Kur’an-ı kerimde methedilen en kıymetli ge-cedir. Âyet-i kerîmede buyuruldu ki: “Kadir Gecesi, bin aydan hayırlıdır.” Kur’an-ı kerim, Resûlul-laha bu gece gelmeye başladı. Ramazan-ı şerifin son 10 günü içinde ve tek gecelerinde aramalı-dır. Hadis’i şeriflerde buyuruldu ki:

“Allahü tela indinde en kıymetli gece, Kadir Gecesi’dir.”

“İbadet için en iyi gece Kadir Gecesi’dir. En korkunç gece de kabirde kalınan gecedir. En güzel ge cede, en korkunç gece için amel edene müjdeler olsun!”

“Sevabını Allahtan umarak, Kadir Gecesi’ni ihya edenin geçmiş günahları af olur.” [Buhârî]

(Kadir Gecesi’nde, bir kere Kadir süresini okumak, başka zamanda Kur’an-ı kerimi hatim etmekten daha sevaptır. Bu gece bir Sübhanallah, bir Elhamdülillah, bir La ilahe illallah söylemek 700 bin tesbih, tahmid ve tehlilden kıymetlidir. Bu gece koyun sağımı müddeti kadar [az bir zaman] namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay bütün geceleri sabaha kadar ibadet etmekten daha kıymetlidir.) [Tefsir-i Mugni]

Bu geceyi ihya için; ilim öğrenmeli, meselâ ilmihâl okumalı, kaza namazı kılmalı, Kur’an-ı kerim okumalı, dua ve tövbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmeli, bunların sevaplarını ölü diri, bütün Müslümanlara göndermelidir. Kadir gecenizi dualarımla tebrik ederim.

 
 
 
Etiketler: KADİR, GECESİ, ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
Nankör bir evlada sahip olmak, yılan dişinden daha acı verir.


Konfüçyus
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


15
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı