Yazı Detayı
11 Şubat 2018 - Pazar 21:17 Bu yazı 215 kez okundu
 
RİZE'Lİ OLMAK SORUMLULUK İSTER
C.Cahit AKBENİZ
 
 
 
 

C

       16 yaşında 2 tahta valizle 1954 yılında bir baltaya sap olabilmek için Bingöl’e gitmeme sebep olan Necati Özdilek abime hem rahmet hem minnet duymak mecburiyetindeyim.  O yıllarda ülkeyi Menderes hükmetti idare ediyordu. Ülkemizin her yeri şantiye halindeydi. Bu bağlamda Bingöl-Muş yolunu ihale ile alan yol ve yapı limitet şirketinin sanat yapıları işini taşeron olarak Necati Özdilek yapıyordu.Necati Özdilek Bingöl Muş yolu inşaatında taşeronluk yapmamış olsaydı ben Armağan köyünde çay tarımı ile uğraşan biri olacaktım. 52 yıl süren gurbet hayatım boyunca memleketimden hiç kopmadım ve her yıl memleketime geldim ve köyümü ziyaret ettim. Çünkü memleketimi çok seviyordum.Aynı sevgimin devam ettiğini tekrarlamak isterim. Sevgili Rizeli kardeşlerim Türkiye’de 81 vilayet olmasına karşın Rize insanlarının diğer bölgelere nazaran daha şanslı olduğunu düşünüyorum.Ve biz Rizeliler olarak diğer yörelere nazaran daha dikkatli olmak mecburiyetindeyiz. Biz Rizeliler olarak gurur duymalıyız ki aşağıdaki isimleri sıraladığımda ne demek isteğimi anlayacaksınız. Ülkemizde uzun yıllar siyaset yapan insanların herhangi bir yerde bizim davranışlarımız yüzünden mahcup olmamalarını aklımızdan çıkarmamalıyız. Hiçbir zaman siyasetle uğraşmadım hiçbir partiye kayıtlıdeğilim ama memlekete hizmet eden siyasetçilere fahri neferlik etmekten çekinmedim. Çünkü siyaset bir ülkeye hizmet etmenin en etkin yoludur.

          Bir örnekle açıklamak isterim. 2011 yılında yapılan 24. Milletvekili seçimlerinde ilimiz için Adalet ve Kalkınma Partisinden aday gösterilen; 1. sırada Hayati Yazıcı 2.sırada Hasan Karal 3. Sırada Nusret Bayraktarın aday gösterildiğini öğrenince çok şaşırdım. Çünkü bir partinin Rize’den 3 milletvekili çıkardığını hatırlamadığım için herhalde Nusret Bayraktarın gözden çıkarıldığını düşündüm.Fakat bu düşüncemden geçte olsa yanıldığımı anladım. Çünkü 3 milletvekilinin kazanılması için Nusret Bayraktarın 3. sıradan aday gösterildiğini anlamış oldum. Nusret Bayraktar benim komşum olduğum için bende onu destekliyordum.Ve bu bağlamda cuma günü köyümüzün cami imamından bir ricada budundum.Vaaz esnasında namaz sonrası cemaatin cami avlusundan ayrılmamalarını rica ettim. Hoca ricamı kırmadı ve isteğimi yerine getirdi. Ancak hocaya ne konuşacağımı söylememiştim. Bunun üzerine Armağan’daki komşularıma Nusret bayrakta’rın Rize milletvekilliği için aday gösterildiğini, Nusret Bayraktarı sevmeyenler dahi olsa desteklenmesini gerektiğini çünkü köyümüz için faydaları olacağını söyledim.Ve 2011 yılı ile bugünü karşılaştırdığımızda ne kadar iyi bir iş yaptığımı farkındayım.

                Sayın Cumhur Başkanımız Recep Tayip Erdoğan Rizeli, Meclis Başkanı sayın İsmail Kahraman Rizeli,Spor bakanı sayın Osman Aşkın Bak Rizeli,Adalet ve Kalkınma Partisi genel başkan yardımcısı sayın Hayati Yazıcı Rizeli olduğunu biliyoruz. Bundan daha büyük bir imkân olabilir mi? Lütfen bunun farkında olalım.Bir an için Rizeliler olarak başka düşüncelerde olursak olalım askeri müştereklerde birleşmek gerektiğine inanıyorum.Partiler arası ve kurumlar arası ilişkilerde dargınlıkları ve küskünlükleri bir tarafa bırakarak Allahın bağış ettiği bu cennet köşesinde yaşarken birlik ve beraberliğimizi ve Rize’den çıkmış Türkiye’yi yöneten hemşerilerimiz için elimizden gelen bütün gayreti göstermek bence bizim görevimiz olmalıdır. Özellikle genç siyasetçilerimiz kaprislerine yenik düşmemelilerdir. Her türlü fedakârlık Rize için yapılmaya değer.

 

 

 

 

 

               

 
 
 
Etiketler: RİZE'Lİ, OLMAK, SORUMLULUK, İSTER,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


13
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı