Yazı Detayı
02 Şubat 2018 - Cuma 12:08 Bu yazı 972 kez okundu
 
VEFASIZLIĞIN BUKADARI DA OLMAZ!
C.Cahit AKBENİZ
 
 
 
 

VEFASIZLIĞIN BUKADARI DA OLMAZ!

Rize Ticareti Borsası Genel Koordinatörü sevgili arkadaşım Hasan ÖNDER’ in daveti üzerine  22 Ağustos 2017 tarihinde ben C. Cahit AKBENİZ, oğlum Cem ve avukat Önder SARALOĞLU ile birlikte Kore de dünyanın önde gelen firmalarından SK’nın sahiplerinden ve Bayan Kim EuiJung’unbaşkanlığını yaptığı, Myung Kültür Vakfı ve Çay Federasyonu’nun düzenlemiş olduğu Güney Kore Uluslarası Çay Forumu ve Fuarı’na katıldık. Orada çok güzel bir misafirperverlikle karşılandık. Örneğin bir akşam yemeğinde kuzenim Niyazi AKBENİZ’ in, 1951 Kore Savaşı’nda bulunduğunu belirttiğimde bize karşı tavırlarının değişip, bize karşı daha da büyük bir ilgiyle yaklaştıklarını gözlemledik. Hatta bu olay sonucunda bizleri fuarda protokol bölümünde ağırladılar ve açılış konuşmasında isimlerimizden bahsettiler. Tabi ki sonuç olarak bunlar bizi çok mutlu etti ve onur duyduk. 67 sene önce yaşanan bir olayın Güney Koreliler tarafından unutulmamış olması bizi daha da onurlandırdı.

Asıl meseleye gelecek olursak 04.04.1949’da NATO, 12 ülkenin iştikakıyla kurulduğu zaman TC Hükümeti’nde NATO’ya ortak olmak istediğinde bize ‘’Siz seçimle gelmiş bir hükümet değilsiniz.’’ Denildi ve bizi demokrat olmadığımız için NATO’ ya ortak almadılar.

Günümüzde ABD’nin, Güneyimizde faaliyet gösteren terör örgütleriyle ortaklık yaptığını görmekteyiz. 1949’da bizi NATO’ ya demokrat olmadığımız için ortak almayan ABD’nin 68 yılda demokrasiye olan görüşleri mi değişti ki terör örgütleriyle ortaklık yapıyorlar.

Şimdi ben bir Türk vatandaşı olarak Amerikalılara sormak istiyorum: ‘’Türkler hangi ahte vefa göstermedi ki bizim Güneyimizde bir terör örgütüyle iş birliği yaparak Türkiye’ ye karşı haince bir faaliyetin içine girdiniz.’’ Hâlbuki biz Türkiye Cumhuriyeti olarak 1951’de 659 subay ve astsubay, 4436 askeri/sivil memur, er, erbaş ve Tuğgeneral Tahsin YAZICI komutasındaki toplam 5090 kişilik bir Türk Tugayıyla demokrasi uğruna Güney Kore’nin işgal edilmemesi için Amerikalılar ile birlikte savaş verdik. Amerikalılar Kuzey Koreliler tarafından çembere alındığında,askerlerimiz bayrakları bellerine sararak süngüyle o çemberi yardı ve Amerikalıları kurtardı. Ayrıca bu savaş sonucunda 717 şehit,  167 kayıp olmak üzere 884 kişiyi Güney Kore’de bırakarak 5090 kişi ile gittiğimiz Güney Kore’den yurdumuza 4206kişiyle geri döndük. Bu İstiklal Savaşımızdan sonra yaşadığımız en vahim olaylardan biridir. Mezarı dahi bulunmayan kayıp 167 kişinin anne ve babalarının ne düşündüklerini hatırlamak bile istemiyorum. Dünya tarihine geçen bu olay vefalı insanların göz ardı edebileceği bir olay değildir.

Peki şimdi size soruyorum ‘’Kore Savaşı’nda Türk Tugayı’nın Amerikalılar için gösterdiği çabanın karşılığı bu mudur? ‘’ Bu durum NATO’ya bizi ortak eden Adnan MENDERES ile Amerika devlet başkanı olan Harry S. TRUMAN’ın kemiklerini sızlatmaktadır. Vefasızlığın bu kadarı da olmaz!

01.02.1938 benim doğum günüm, 01.02.2018’de 80 yaşında biri olarak bugün bu yazıyı kaleme alırken çok üzgün olduğumu, zaman zaman duygulandığımı özetle, 7000 km anavatandan uzakta kaybolan 167 askerimizin mezarlarının bile bulunmaması ve onların anne ve babalarının durumunu düşünmek bile istemiyorum. Şimdiden sonra beraber yürüyeceğimiz ve işbirliği yapacağımız devletleri seçerken çok dikkatli olmamız gerektiğini devlet büyüklerime tavsiye ediyorum ki sonunda pişmanlık duymayalım. Örnek olarak bu günün durumunda Amerikalıları gösterebilirim.

 

C. Cahit AKBENİZ                                                                                              

 

 
 
 
Etiketler: VEFASIZLIĞIN, BUKADARI, DA, OLMAZ!,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
"Yıkılıp düşene gülme sakın sen. Yiğit düşüp kalkmayınca belli olmaz "


cemil_abi1_396167c26ab1dab973af.jpg
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


C.Cahit AKBENİZ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı